جزئیات دادگاه کیمیا خودرو | متهم: عزیمت کلاهبرداری نداشتم | نماینده بانک مرکزی: سوء نیت محرز است

به گزارش ایسنا، پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده شریک کیمیا خودرو صبح امروز، دوشنبه ۱۷ مقصد تو شعبه چهارم جستار بوسیله جرایم اقتصادی به بزرگواری قاضی صلواتی برگزار شد.

در ابتدای این نشست مستنطق صلواتی اعلام کرد: درون پنجمین جلسه استفهام به این پرونده قسمت دوم کیفرخواست با شکایت ۱۶ نفر به دادگاه ارسال شده و نماینده دادستان تهران به قرائت آن می پردازد.

درون ادامه نماینده دادستان تهران با درگاه تو جایگاه، گفت: این کیفرخواست ادامه کیفرخواست مقدمه می باشد و با توجه به اینکه اتهام های متهمان ردیف پنجم تا پانزدهم این ضبط معاونت در عملیات واسپاری بدون مجوز و شرکت تو کلاهبرداری ظرف شده بود، عنوان معاونت داخل عملیات واسپاری عاری مجوز و معاونت تو کلاهبرداری شبکه ای به مبلغ ۱۱ میلیارد و ۵۷۵ میلیون تومان مصالحه می شود.

در امتداد بازپرس صلواتی از شاکیان خواست که با حضور در جایگاه اظهارات خویشتن را اقرار کنند.

یکی از شاکیان با محضر داخل جایگاه، گفت که ۱۹ میلیون به صورت پیش پرداخت به شریک شدن داشته و مبالغ ۳۰۰ و ۲۵۰ هزار تومان نیز به عنوان حق مشاوره و استخبار پرداخت کرده است.

قاضی صلواتی پرسیدن کرد چه خودرویی ثبت اشتهار کردید که وی پاسخ داد: دنا پلاس توربو و ظرف ۳۰ روز باید خودرو را تحویل می گرفتم که تحویل نگرفتم و دکه باهم اتحاد کردن داخل جمهوری پلمب شد.

این معارض گفت: حدود دو ماه که از جریان گذشت هوشیار شدن که این نوعی فریب بوده است و درون نهایت شکایت کردم.

بازپرس صلواتی از او پرسیدن کرد خواسته شما چیست که این شاکی پاسخ انصاف: خودرو را با شرایطی که به من گفته بودند تحویل دهند.

در ادامه بازپرس صلواتی از یکی دیگر از شاکیان شوق که در جایگاه پیشگاه یابد و شکایت خود را اطلاع دادن نرم.

خانم رضائیان با حضور در جایگاه گفت: ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان صیقلی کردم و تقاضای خودروی ساندرو داشته ام. با مراجعه به باهم اتحاد کردن اعلام کردند که ظرف ۱۰ تا ۱۵ روز خودرو تحویل داده می شود. یک هفته بعد مادام اللهیاری که خانم یوسفی معرفی کردند، گفتند اگر پیش صیقل را ندهید خودرو بوسیله شخص دیگری واگذار می شود و تا اینکه به من گفتند بخاطر اینکه تحویل خودرو دیر صورت محزون شما ۵ ماه دیرتر اقساط خویشتن را پرداخت کنید.

وی افزود: حدود دو سال است که من را سرگردان کرده اند و من فقط ماشینم را می خواهم.

شاکی دیگری نیز با با اطلاع دادن اینکه سکه ۱۹ میلیون و ۵۵۰ هزاره تومان بابت خودرو برلیانس بوسیله مشارکت کیمیا خودرو واریز کرده است، گفت: از طریق سایت با این انبازی آشنا شدم و مبالغ ۳۰۰ و ۲۵۰ هزار تومان جهت انجام مشاوره از من ستاندن کردند. وی افزود: در مراجعه اینده گفتند باید مبلغی را واریز کنید که محتوی افزایش قیمت خودرو نشوید.

این شاکی حزن گفت که خواسته اش فقط این است که خودرو را تحویل دهند.

همچنین داخل ادامه یکی دیگر از شکات ضبط کیمیا خودرو گفت: ۱۱ میلیون تومان بابت پیش پرداخت خودرو و مبالغ ۲۵۰ هزار تومان بابت کارمزد و ۳۰۰ هزاره تومان نیز برای استخبار پرداخت کرده است.

وی افزود: داخل رجوع بوسیله شرکت اگر صدایمان اوج می رفت ما را به اتاقی می بردند و آرام می کردند. الان یک سال است که عدل وام را می دهم و خواسته ام این است که ماشینم را می خواهم.

در امتداد این جلسه، قاضی صلواتی از قاضی مهدی فتاحی نیا خواست که با آستان در جایگاه آخرین دفاعیات خود را بیان کند.

قاضی مهدی فتاحی نیا با حضور در ایستگاه گفت: کارمندان من گلچینی از بین صدها نفر و بهترین افراد بودند و همچنین کارمندان دو واحد شناختی نسبت به هم نداشتند.

وی افزود: اگر شکات فراهم در جلسات مداقه کنند تعهدات پس ازآن از ۴۵ روز کاری انجام می شده است و من هیچ گاه کلاهبردار نبوده ام.

متهم مهدی فتاحی نیا گفت: اسیر و کارمندانم با تلاش مضاعفی که داشتیم رضایت مشتریان را به دست آوردیم.

وی با اظهار اینکه تمام کارمندان برده بی گناه بودند، خطاب بوسیله مهتر محکمه گفت: این اتفاقات ناخواسته تنها به دستگیر وارد است و این عزیزان ناخواسته و به خاطر من اینجا هستند، از اتهامات سایر متهمان درگذرید.

متهم مهدی فتاحی نیا گفت: بزرگترین اشتباه من جهل داخل مدیریتم را بیان می درنگ. بسیاری از خرج ها بابت تبلیغات یکپارچه در فضای مجازی متشابه تبلیغات تو سایت های دیوار، شیپور و مجله شده است.

وی افزود: بنیانی جهت به بود آمدن این مشکلات عزب بودن بنده داخل چارت مستخدم مدیریت بوده است که اگر همشیره خواه برادرم مرا مدد می کردند دچار چنین فلاکتی نمی شدم.

متهم مهدی فتاحی نیا گفت: بنده چه در سال ۹۶، ۹۵ و چه مدت کوتاهی تو سال ۹۷ تعداد اضافی خودرو تحویل دادم.

وی با نشان دادن اسنادی به ریاست دادگاه گفت: این اسناد برگه کمپانی هایی است که علامت می دهد خودرو تحویل مشتریان شده است.

متهم مهدی فتاحی نیا افزود: اینها مدارک محضری است و با استعلام از محضر مربوطه می قابلیت پیگیری کرد تا صحت نطق دستگیر مشخص شود.

وی گفت: جناب مهتر! غلام هدف کلاهبرداری نداشتم و روز ۲۸/ ۱۲ دفترم را بستم. ۱۴ ماه است که داخل زندان هستم و ناموسم نیز درون زندان است.

متهم مهدی فتاحی نیا گفت: ذهنیت غلام این بود که فقط ۳۰۹ مشتری داشته باشم. اگر می خواستم کلاهبرداری کنم نیازی نبود این پول ها را هم بدهم. پولی پیش من نبوده است.

این متهم گفت: آیا مشتری که من به او ماشین ۱۷۰ میلیونی دادم و الان ارزش آن ۵۰۰ میلیون شده، می گوید که سود کردم؟

وی گفت: بیشتر پول ها بوسیله جانب سایت و نامه ای که برای من تبلیغ می کرد رفته است.

متهم مهدی فتاحی نیا درون خصوص فعالیت لیزینگ حزن گفت: دفتر بازداشت داخل خیابان جمهوری است و آنجا فروشگاه های لوازم خانگی هست که فروش اقساطی لوازم دارند. این کار لیزینگ محسوب نمی شود؟ آیا آنها برای کار خود مجوز دارند؟ وی افزود: من این وسط یک واسطه بودم. تک تک مشتری های ما سیلی سفید صحه داده اند اما قصد و نیت من ناپسند نبوده است.

بازپرس مهدی فتاحی نیا، گفت: در این ۱۴ ماه به غلام اجازه حرف زدن داده نشده است که متهم صلواتی خطاب به وی گفت: الان که دم دارید، گفتگو کنید.

قاضی مهدی فتاحی نیا در دنباله دفاعیاتش، گفت: اسامی برخی شکات تو لیست شاکیان اعاده شده و شکات تکراری هستند. نیز در تک برخی، مبالغی که داده اند چند موافق ذکر شده است.

وی افزود: خلال دو هفته از برخی شکات رضایت گرفتم.

مستنطق مهدی فتاحی نیا داخل خاتمه دفاعیاتش با مدال دادن اسنادی گفت: فداکار از شکات هم پول خود را پژمان اند ولی شکایت کرده اند.

در دنباله قاضی صلواتی ضمن تفهیم اتهام به مرتضی فتاحی نیا قاضی دیگر پرونده انتظار که با حضور درون جایگاه آخرین دفاعیات خود را اقرار نرم.

مستنطق مرتضی فتاحی نیا با درگاه درون جایگاه گفت: هیچگاه نقشی در شرکت نداشتم.

در ادامه بازپرس صلواتی ضمن تفهیم تهمت متهم بانو دل نیا فتاحی نیا از او امید که در رله راحتی گیرد و آخرین دفاعیات خود را بیان یواش. متهم دل نیا فتاحی نیا با حضور در ایستگاه گفت: من هیچ کدام از اتهامات را پذیرش ندارم و از وکیلم می خواهم که دفاعیاتم را اشعار کند.

کارپرداز قلب نیا فتاحی نیا گفت: آنچه در بررسی پرونده به آن فرود امدن این است که موکلم بدهکار مالی است خیر کلاهبردار. التماس موکلین را انگیزه ورشکستگی اعلام کنید تا شاکیان به حق و حقوق خود برسند.

وی موضوع دیگر درخواست از دادگاه را بحث کارشناسی دانست و گفت: هم خودم و بی قراری موکلینم خواستار آن هستیم.

در ادامه این کنفرانس قاضی صلواتی ضمن تفهیم اتهام بوسیله بازپرس حسین پور خواست که با آستان در جایگاه آخرین دفاعیات خود را پیش روی بطی ء.

بازپرس حسین پور با حضور در ایستگاه گفت: تو سال ۹۶ شرکتی را بخاطر خودم تأسیس کردم.
وی افزود: این موضوع سو تفاهمی است که بر پی شباهت فامیلی به وجود آمده است. بنده تو هیچگاه مکان و زمانی داخل نشریه های خصوصی و دولتی، داوری از همکاری کیمیا خودرو انجام نداده ام و خیلی نفس پیش از مشارکت جدا شدم و مدیریت شرکت باید جوابگو باشند.

داخل ادامه این جلسه قاضی صلواتی ضمن تفهیم افترا به متهم علیرضا اشرف طاری خواست با حضور درون ایستگاه آخرین دفاعیات خود را ارائه کند.

علیرضا اشرف طاری با محضر در جایگاه گفت: تو قسمت نخست کیفرخواست پرونده، بنده متواری اعلام شدم در حالی که من در سال ۹۶ با شرکت تسویه کردم و از کتاب ۱۹/ ۰۳/ ۹۷‬ در شرکتی دیگر مشغول به کار شدم و متواری نبودم. وی افزود: داخل بهمن سال ۹۷ به شغل دوم روی آوردم که تمام این موارد زیبنده استناد است.

قاضی اشرف طاری گفت: بنده را در حال بازگشت به تهران در فرودگاه مهرآباد درگیر کردند و اخبار شد که اشرف طاری در حال فرار بوده است در صورتی که من در حال بازگشت بودم.

متهم اشرف طاری گفت: تو بازپرسی در تک تنظیم قراردادها گفتم اینکه قراردادها توسط چه شخص یا اشخاصی انتظام می شده اطلاعی ندارم و تو قسمتی که فعالیت می کردم طبق قراردادی که با مشتری صحه شده حیات انجام می کردم.

وی افزود: حدود ۱۰ ماه داخل شرکت کار کرده ام و اگر قرائن و شواهد به شکلی بود که خبردار می شدم کلاهبرداری صورت می گیرد خودم را کنار می کشیدم و اگر مسائلی عقب پرده بود که البته اطلاعی از آن ندارم، امضای خویشتن را پای آن برگه نمی گذاشتم.

درون امتداد این جلسه قاضی صلواتی ضمن تفهیم تهمت به نسرین اللهیاری، اعظم کریمی و سمیه عفت دوست شوق که با حضرت در رله آخرین دفاعیات خویشتن را اعتراف کنند که هر سه آنها پس از حضور در جایگاه گفتند که دفاعیاتشان را مشاور مدافع آنها آقای مشاور خراسانی اعلام خواهد کرد.

پس از این، وکیل مدیر خراسانی با اطلاع دادن اینکه وکیل قراول تسخیری این سه متهم است اظهارات خود را بیان کرد.

وکیل مدیر خراسانی گفت: تو خصوص میتینگ قبل اتفاقی محذوف که موکلینم از سوی یکی از متهمین تهدید شدند و صورتجلسه غصه شده است. ناراحت هستم که موضوع گسترده باشد و تقاضایم این است که جلوی فروغ استعمال احتمالی پژمرده شود.

کارپرداز مدیر خراسانی گفت: موکلینم به هیچگاه عنوان یگانگی نیت و اقتران زمانی که در پرونده اعلام شده، نداشته اند و کارهایی که آقایان انجام دادند مشهود می درنگ که موکلینم داخل جریان موضوع نبودند.

وی افزود: متهمین همانطور که از مشکلات موکلینم سو استفاده کرده اند از مشکلات شکات همچنین سو استفاده کردند.

همچنین در ادامه پنجمین کنفرانس رسیدگی بوسیله اتهامات متهمین ضبط کیمیا خودرو نماینده حقوقی بانک مرکزی توضیحاتی را ارائه کرد.

وی گفت: یک شرکت تولید کننده مثل شرکت های داخلی می تواند مبالغی را برای بیع بیشتر محصولات خویشتن استراحت دهد که این شامل لیزینگ نمی شود.

نماینده حقوقی بانک مرکزی داخل خصوص اظهارات قاضی مهدی فتاحی نیا در خصوص موضوع لیزینگ گفت: فروشگاه هایی که فعالیت صنفی دارند مجوز فعالیت در آن حرفه را دارند و بخاطر فروش بیشتر و بهتر محصولات خود با شرایطی رخت واگذار می کنند. لیزینگ زمانی معنا پدیدار می کند که شما واسطی بین تولیدکننده و خریدار هستی و این کاری است که اکسیر خودرو انجام می داده، بنابراین بحث فعالیت لیزینگ کاملاً مشهود و محرز است.

پاسبان حقوقی بانک مرکزی افزود: آقای فتاحی نیا باید الان اطلاع می داشت که چه تعداد خودرو ثبت شهرت کرده و چه تعداد تحویل داده است. این که آماری درون این زمینه وجود ندارد نشان از سو نیت و روشنایی مدیریت ایشان دارد.

وی افزود: موارد تناقض در گفتگو های ایشان وجود دارد.

نماینده حقوقی بانک مرکزی درون تک محرز بودن روشنایی نیت دیگر متهمان پرونده نیز گفت: درون خصوص رفت و آمدها در تک مالباختگان روشنایی ترانه محرز است. داخل مراجعه فدایی مشتریان برای پس گرفتن مبلغی که بوسیله شرکت داده، به وی اعلام می شده که پولی که شما با دستگاه پوز کشیدید بلافاصله به شمار همدستی تولیدکننده وارد شده و امکان بازگشت آن بود ندارد.

وی داخل پایان اظهاراتش گفت: با توجه به اینکه طبقاتی از جامعه آسیب دیده اند و نسبت بوسیله سیستم بانکی و امنیتی ناحیه متشابه نیروی انتظامی بدبینی ایجاد شده، خواستار اشد تزکیه بخاطر متهمین هستم.

عاقبت با نزدیک شدن بوسیله اذان ظهر، مستنطق صلواتی ختم جستار به این پرونده را اعلام کرد و گفت: رأی پرونده در موعد مقرر صادر و اطلاع دادن می شود.